Pierwszy raz na stoku. O czym pamiętać, zaczynając naukę jazdy na nartach?

Jazda na nartach to wspaniała rozrywka na łonie natury w okresie zimowym. Choć może wydawać się skomplikowana, już w kilka dni opanujesz jej podstawy, a z każdym następnym sezonem coraz mocniej ją pokochasz. Przygodę na śniegu warto zacząć choćby przez wzgląd na właściwości zdrowotne: poprawia koordynację ruchową i wzmacnia mięśnie, a nowa umiejętność sama w sobie daje ogromną satysfakcję. O czym pamiętać, zaczynając naukę jazdy na nartach?

Jak przygotować się do jazdy na nartach?

Zanim po raz pierwszy zjedziesz ze stoku, musisz nauczyć się bezpiecznie przewracać i podnosić po upadku. Na początek poznasz technikę jazdy i hamowania pługiem oraz dowiesz się, jak wchodzić pod górę. Przyswojenie tej wiedzy zajmie Ci kilka dni, po których jazda na nartach będzie już tylko czystą przyjemnością.

Na 2 miesiące przed planowanym wyjazdem na zimowe ferie, zadbaj o ogólną sprawność fizyczną. W tym celu raz w tygodniu popływaj na basenie lub poćwicz w domu, wykonując brzuszki i przysiady. Możesz również oprzeć się plecami o ścianę i przybrać  pozycję taką, jakbyś siedział na krześle – to doskonały trening dla wzmocnienia mięśni nóg i brzucha.

Kijki i narty według wzrostu!

Narty dobierane są na podstawie postury i stopnia zaawansowania przyszłego użytkownika. Postawione pionowo, powinny sięgać na wysokość między nosem a brodą. Do nauki idealnie sprawdzą się narty o 15–20 cm krótsze od wzrostu, ponieważ taka długość zwiększa stabilność podczas jazdy. Doskonałą kontrolę w momencie skrętu dadzą krótkie narty carvingowe, które z uwagi na zwężenie na środku nazywane są także taliowanymi. Najlepszym podparciem będą sprężyste, lekkie i wytrzymałe kijki, które po wbiciu w śnieg utworzą między ramionami i przedramionami kąt prosty.

Dopóki nie przekonasz się do konkretnego modelu, możesz korzystać z usług wypożyczalni. W ten sposób otrzymasz narty odpowiednio naostrzone i nasmarowane oraz upewnisz się, które są najwygodniejsze. Choć ceny w wypożyczalniach zlokalizowanych blisko stoku będą wyższe niż w przypadku dalej położonych punktów, mają swoje zalety. Niepodważalnym plusem korzystania z ich usług będzie szybka wymiana sprzętu, gdyby z wybranym wcześniej coś Ci nie grało.

narty wypozyczalnia

Jak dobrać pozostałe akcesoria?

Choć jazda na nartach może być niewyczerpanym źródłem frajdy, nie obejdzie się bez kilku wywrotek, szczególnie na początku przygody z tym sportem. Dla Twojego zdrowia kluczowy jest wybór kasku, który zabezpieczy głowę przed urazami. Model powinien chłonąć drgania oraz idealnie dopasować się do kształtu głowy. Liczy się lekka konstrukcja i wyściółka wyprodukowana z miękkiego materiału. Niektóre kaski posiadają zainstalowany wizjer, jednak w wielu przypadkach konieczne będzie dokupienie gogli.

Podstawowym zadaniem gogli jest ochrona oczu przed promieniami UV. Gumka ściskająca powinna pozwalać na indywidualne dopasowanie do szerokości głowy. Nie może boleśnie opinać ani być zbyt luźna, dlatego musi posiadać regulację.

Strój do jazdy na nartach powinien być dobrej jakości, zabezpieczać przed dokuczliwym zimnem i ewentualnym wiatrem. W ciągu dnia warunki pogodowe będą się zmieniać, dlatego potrzebujesz sportowych ubrań, które przygotują Cię na każdą sytuację.

Czapka może być uszyta z tradycyjnych materiałów, za to rękawiczki muszą być nieprzemakalne, najlepiej pięciopalcowe, bo takie nie ograniczają ruchów. Regulacja w formie rzepu i antypoślizgowy materiał to rozwiązania, na które warto postawić.

Kurtka narciarska powinna sięgać za pośladki, ponieważ taka długość uchroni wewnętrzne warstwy ubrań przed przemoczeniem w razie upadku. Zwróć uwagę również na jej oddychalność – im wyższa, tym lepiej chroni przed osadzaniem się potu na skórze i pojawiającym się z tego powodu dyskomfortem. Wodoodporność powinna mieścić się między 5000 a 10 000 mm wody. Przydatne są również wywietrzniki pod pachami, laminowane szwy, mankiety z rzepami oraz fartuch przeciwśnieżny. W przypadku spodni liczą się regulowane szelki, profilowane nogawki, wewnętrzne mankiety i wodoodporny zamek.

kurtka narciarska

Bielizna termoaktywna musi jednocześnie przylegać do ciała i dawać poczucie swobody. Najlepsza jest taka, która posiada płaskie szwy lub została wykonana techniką bezszwową. Tkanina tego typu majtek, getrów i koszulek, w przeciwieństwie do bawełny, nie kumuluje potu i skutecznie odprowadza wilgoć. Dobrze, jeśli wyprofilowane skarpetki posiadają wzmocnienia, które zapobiegną przetarciom.

Buty muszą usztywniać pięty, a zarazem umożliwiać palcom swobodę ruchu. Podczas przymierzania, zapnij wszystkie klamry i poruszając stopami, przekonaj się, czy nigdzie Cię nie uciskają. Komfort noszenia skutecznie zwiększają wyprofilowane wkładki, które mają też pozytywny wpływ na kontrolę nad jazdą, ponieważ spoczywająca na nich stopa lepiej przylega do obuwia, a miękka wyściółka zapobiega powstawaniom otarć i podrażnień.

Jak powinna przebiegać nauka jazdy na nartach?

Aktywność zacznij od rozgrzewki: skłony, krążenia nadgarstków, kolan i kostek oraz lekki trucht to absolutne minimum, na które powinieneś przeznaczyć chociaż pięć minut. Musisz rozgrzać stawy, ponieważ za chwilę zostaną mocno obciążone. Nie bez znaczenia jest też miejsce, które wybierzesz na swój pierwszy zjazd. Najlepiej zacznij od łagodnej górki, na której stopniowo opanujesz podstawy bez obaw o poważne kontuzje.

Właściwa pozycja

Ustaw narty równolegle na szerokość bioder. Czubek buta włóż w górne zapięcie, a piętę w dolny zaczep. Osadzając obuwie w nartach, dopilnuj, by wszystkie mocowania zostały dokładnie zapięte. Teraz chwyć kijki, a następnie zetknij ich końce ze sobą (pamiętaj, by dłonie włożyć w pasek od dołu). Podczas jazdy trzymaj ręce blisko ciała, a nogi utrzymuj delikatnie ugięte w kolanach. Sylwetka powinna być swobodna, bez wymuszonych usztywnień.

jazda na nartach

Na początek: lekcja upadania i wstawania

Zanim zjedziesz ze stoku, musisz opanować sztukę upadania. Dla swego bezpieczeństwa porzuć na ten czas kijki, ponieważ z uwagi na brak wprawy i zaczepy na nadgarstkach, mógłbyś wbić je sobie pod brodę. Wracając do sedna – podczas upadku musisz błyskawicznie obniżyć środek ciężkości poprzez ugięcie nóg w kolanach. Staraj się przewrócić na bok, plecy odchyl do tyłu, a nogi wyciągnij do przodu. Przybierając tę postawę, minimalizujesz ryzyko kontuzji.

Wstawanie zacznij od odłożeniu kijków na bok, z leżenia bokiem przejdź do kucnięcia. Możesz też ustawić narty równolegle do stoku, wbić w podłoże złączone ze sobą kije i to na nich się wesprzeć.

Jazda pługiem

Jazda pługiem to podstawowa technika zjazdu, w której dzioby nart są blisko siebie, a tyły oraz kijki rozstawione na boki. Właściwa pozycja zapewni poczucie stabilności i kontroli nad jazdą. Zachowując ugięte kolana i nieskrępowaną sylwetkę, jesteś gotów do jazdy. Chcąc się zatrzymać, musisz przyjąć pozycję wyjściową: rozstawione tyły nart, a zbliżone dzioby. Prostując względem siebie narty – przyspieszysz, natomiast zbliżając ku sobie czubki nart, spowolnisz tempo jazdy.

wypad na narty

Technika skręcania na nartach

Tzw. łuki płużne są techniką skręcania. Polega ona na wywołaniu nacisku na jedno z kolan poprzez chwycenie go oburącz. Tą metodą wywołując presję na lewą nartę, skręcisz w prawo i na odwrót.

Podchodzenie pod górę

Na górę możesz wejść na dwa sposoby:

  • metodą schodkową – stojąc bokiem do stoku, dostawiasz nartę jedną do drugiej;
  • metodą jodełkową – stojąc na wprost wzniesienia, z każdym krokiem zachowuj kąt rozwarty między nartami. Stykać mają się ze sobą wyłącznie tylne końce nart.

Bezpieczeństwo bez dodatkowych kosztów

Przed wyjazdem koniecznie poszukaj w internecie Dekalogu FIS, zawierającego najważniejsze aspekty bezpieczeństwa na stoku, które pomogą uniknąć stłuczki z drugim fanem sportów zimowych. Wskazany jest też zakup OC dla narciarzy, ponieważ uchroni Cię on przed kosztami odszkodowań w razie uszkodzenia cudzego sprzętu.

Jak możesz zauważyć, podstawy nie są trudne. Wymagają odrobiny cierpliwości i samozaparcia, a przede wszystkim nadzoru kogoś, kto ma doświadczenie w jeździe na nartach. Oczywiście nie obejdzie się bez ciepłych, nieprzemakalnych ubrań czy starannie dobranego sprzętu narciarskiego. Większość niezbędnych akcesoriów znajdziesz na stronie sklepiguana.pl. Serdecznie zapraszamy i życzymy bezpiecznej zabawy na śniegu!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here