Trening siłowy stale jest niedoceniany przez wiele osób, zwłaszcza przez kobiety. Większości z nas ta forma treningu kojarzy się z ćwiczeniami służącymi jedynie zwiększeniu masy mięśniowej i siły. Z tego powodu wiele osób chętniej wybiera ćwiczenia aerobowe, np. bieganie lub jazdę na rowerze niż treningi na siłowni.
Treningi siłowe mają jednak wiele zalet, przede wszystkim to idealny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Odpowiednia ilość ćwiczeń z obciążeniem już po kilku treningach pozwoli zauważyć poprawę siły mięśni. Regularne treningi siłowe pozwalają nie tylko zgubić nadmierne kilogramy, ale także kontrolować na bieżąco masę ciała i cieszyć się ładną sylwetką przez cały rok.
Ćwiczenia siłowe bardzo korzystnie wpływają na stan kości, stawów i więzadeł. Dzięki stopniowemu zwiększaniu obciążenia podczas ćwiczeń siłowych więzadła się wzmacniają, tym samym stają się bardziej elastyczne, co wpływa na lepsze funkcjonowanie całego aparatu ruchowego.
Treningi siłowe wzmacniają nie tylko mięśnie szkieletowe, wzmacniają też mięsień serca. A wszyscy wiemy, że silne, zdrowe serce to mniejsze ryzyko wystąpienia wielu chorób serca i chorób układu krążenia. Regularne treningi na siłowni usprawniają przepływ krwi, pozwalają utrzymać na odpowiednim poziomie ciśnienie krwi, zapobiegają odkładaniu się złogów cholesterolu na ścianach tętnic zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Kolejną zaletą treningu siłowego jest bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie osoby ćwiczącej. Trening na siłowni wyzwala produkcję endorfin (hormonów szczęścia). Relaksuje, odpręża, pomaga rozładować negatywne emocje i zapewnić zastrzyk pozytywnej energii.
Sprzęty do treningu siłowego
Aby trening siłowy przyniósł oczekiwane efekty, należy go odpowiednio zaplanować. Ćwiczenia powinny być dobrane tak, by angażowały do pracy wszystkie najważniejsze grupy mięśni – mięśnie ramion, barków, pleców, brzucha, nóg. Idealnymi sprzętami do treningu siłowego są sztangi, hantle, hantle kettlebell, atlasy do ćwiczeń, maszyny do ćwiczeń.
Wszystkie ćwiczenia należy dostosować do własnych możliwości. Treningi najlepiej zacząć od najprostszych ćwiczeń z niewielkim obciążeniem, a następnie stopniowo zwiększać obciążenie i przechodzić do ćwiczeń bardziej zaawansowanych. Zbyt intensywne treningi na początku mogą doprowadzić do kontuzji, skończyć się bólem mięśni i szybko zniechęcić do dalszych treningów.